Acer ALG 12th Gen Intel Core i5 Gaming Laptop (16GB RAM/512GB SSD/4GB RTX 2050 Graphics/60Hz/Win11Home/Wifi 6) AL15G-52, 39.62cm (15.6 inch) FHD Display, Premium Metal Body, Steel Gray, 1.99KG

| Brand | Acer |
| Model Name | ALG |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Steel Gray |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| CPU Speed | 3.3 GHz |
About this item
- Powerful Productivity: 12th Generation Intel Core i5-12450H Dual Core processor delivers unmatched speed and intelligence, enabling impressive creating, productivity, and gaming experiences. With Turbo Boost Technology, get up to 4.4GHz for your high-demand applications. Connectivity Technology: Wi-Fi, Bluetooth, HDMI
- Visibly Stunning: Experience sharp details and crisp colors on the 15.6″ Full HD display, 16:9 aspect ratio, ultra-slim design and narrow bezels.
- Internal Specifications: RAM – 16 GB of Dual-channel DDR4, 2 SODIMM modules; Storage – 512 GB SSD NVMe storage to store your files and media
- Ports: two USB 3.2 Type-C port, one USB 2.0 Type-A port and one USB 3.2 Type-A port.
- Keyboard: Multi languages Multi-Color illuminated full size keyboard with numeric pad
EVM 256GB NVMe M.2 SSD 2280 | PCIe Gen 3×4 Internal SSD | Up to 2000MB/s Read 1500MB/s Write | High Speed Storage for Laptop Desktop Gaming | 5 Year Warranty (EVMNV-256GB)
Artis PS-600VA 600VA Line Interactive UPS for Personal Computers, Desktop PCs, Laptops, Routers, Networking Devices and Gaming Consoles
EVM 256GB NVMe Gen 3×4 Internal SSD (2280) โ Upto 2000MB/s Read & 1500MB/s Write | PCIe 3.0 M.2 Solid State Drive for Gaming, Laptops & Desktops | Shock Resistant & 5-Year Warranty (EVMNV/256GB)
EVM 512GB NV Me Gen 3×4 Internal SSD (2280) โ Up to 3500MB/s Read & 2800MB/s Write | PCIe 3.0 M.2 Solid State Drive for Gaming, Laptops & Desktops | Shock Resistant & 5-Year Warranty (EVMNV/512GB)

| Digital Storage Capacity | 512 GB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Connectivity Technology | M.2 |
| Brand | EVM |
| Special Feature | 2,000,000-Hour MTBF Reliability, 512GB High-Speed Storage, M.2 2280 Compact Form Factor, PCIe Gen 3×4 Interface |
| Hard Disk Form Factor | 228 Centimetres |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Laptop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Colour | Black |
About this item
- Ultra-Fast Performance: Enjoy blazing-fast speeds with up to 3500MB/s sequential read and 2800MB/s sequential write, ideal for gaming, video editing, and heavy multitasking.
- Reliable Shock-Resistant Design: Engineered to withstand shocks up to 1500G/0.5ms, with a 2,000,000-hour MTBF for long-lasting durability.
- Compact M.2 2280 Form Factor: Fits perfectly in laptops, desktops, and gaming rigs, providing high-capacity storage without taking up extra space.
- Wide Temperature Tolerance: Operates reliably in extreme conditions from -40ยฐC to 85ยฐC, ensuring stable performance under all environments.
- 5-Year Warranty & PCIe Gen 3×4: Backed by EVMโs 5-year warranty and PCIe 3.0 interface for maximum compatibility and peace of mind.
EVM 256GB NVMe Gen 3×4 Internal SSD (2280) โ Upto 2000MB/s Read & 1500MB/s Write | PCIe 3.0 M.2 Solid State Drive for Gaming, Laptops & Desktops | Shock Resistant & 5-Year Warranty (EVMNV/256GB)

| Digital Storage Capacity | 256 GB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Connectivity Technology | PCIe |
| Brand | EVM |
| Special Feature | 2,000,000-Hour MTBF Reliability, 256GB High-Speed Storage, M.2 2280 Compact Form Factor, PCIe Gen 3×4 Interface |
| Hard Disk Form Factor | 228 Centimetres |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Colour | Black |
About this item
- Ultra-Fast Performance: Enjoy blazing-fast speeds with up to 2000MB/s sequential read and 1500MB/s sequential write, ideal for gaming, video editing, and heavy multitasking.
- Reliable Shock-Resistant Design: Engineered to withstand shocks up to 1500G/0.5ms, with a 2,000,000-hour MTBF for long-lasting durability.
- Compact M.2 2280 Form Factor: Fits perfectly in laptops, desktops, and gaming rigs, providing high-capacity storage without taking up extra space.
- Wide Temperature Tolerance: Operates reliably in extreme conditions from -40ยฐC to 85ยฐC, ensuring stable performance under all environments.
- 5-Year Warranty & PCIe Gen 3×4: Backed by EVMโs 5-year warranty and PCIe 3.0 interface for maximum compatibility and peace of mind.
SK hynix 512GB Gaming Gen4 M.2 2280 PCIe NVMe Internal Solid State Drive (SSD) – Stream Deck, Laptop & Desktop Compatible (Pullout)
GEONIX 4GB DDR3L 1600 Mhz| Laptop RAM for Standard & Gaming PC | 2Rx8 | 204 Pin | (5 Years Warranty)
EVM 128GB NVMe Gen 3×4 Internal SSD (2280) โ Upto 1800MB/s Read & 700MB/s Write | PCIe 3.0 M.2 Solid State Drive for Gaming, Laptops & Desktops | Shock Resistant & 5-Year Warranty (EVMNV/128GB)

| Digital Storage Capacity | 128 GB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Connectivity Technology | PCIe |
| Brand | EVM |
| Special Feature | 128GB High-Speed Storage, 2,000,000-Hour MTBF Reliability, M.2 2280 Compact Form Factor, PCIe Gen 3×4 Interface |
| Hard Disk Form Factor | 228 Centimetres |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Colour | Black |
About this item
- Ultra-Fast Performance: Enjoy blazing-fast speeds with up to 1800MB/s sequential read and 700MB/s sequential write, ideal for gaming, video editing, and heavy multitasking.
- Reliable Shock-Resistant Design: Engineered to withstand shocks up to 1500G/0.5ms, with a 2,000,000-hour MTBF for long-lasting durability.
- Compact M.2 2280 Form Factor: Fits perfectly in laptops, desktops, and gaming rigs, providing high-capacity storage without taking up extra space.
- Wide Temperature Tolerance: Operates reliably in extreme conditions from -40ยฐC to 85ยฐC, ensuring stable performance under all environments.
- 5-Year Warranty & PCIe Gen 3×4: Backed by EVMโs 5-year warranty and PCIe 3.0 interface for maximum compatibility and peace of mind.
GEONIX 4GB DDR3L 1600 Mhz| Laptop RAM for Standard & Gaming PC | 2Rx8 | 204 Pin