(REFURBISHED) Dell Latitude Laptop 5490 Intel Core i5 Mobile-8th Gen -Processor, 32 GB Ram & 512 GB SSD, 14 Inches FHD 1080p Notebook Computer

| Brand | Dell |
| Model Name | 5490-i5 |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Core i5 8300H |
| RAM Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| SSD | 512 |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
Dell Latitude E7250 5th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (8 GB RAM/256 GB SSD/12.5″ (31.8 cm) HD/Windows 10/MS Office/WiFi/Bluetooth 4.1/Webcam/Integrated Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude-cr |
| Screen Size | 12.5 Inches |
| Colour | black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
DELL Latitude 5490 Core i5 7th Gen Laptop, 32 GB RAM, 1TB SSD, Intel HD Graphics, 14 inch (36.83 cms) HD Screen, Windows 11 Pro (Upgradable), MS Office, Black, Slim

| Brand | Dell |
| Model Name | DELL Latitude 5490 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 1TB |
| CPU Model | Core i5 Family |
| RAM Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Screen, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month warranty.
- DELL Latitude 5490 Core i5 7th Gen Laptop Intel HD Graphics, 14 inch (36.83 cms) HD Screen
- 32 GB RAM, 1TB SSD
- Windows 11 Pro (Upgradable), MS Office, Black, Slim
Lenovo T460 ThinkPad 6th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Touchscreen Laptop (8 GB RAM/256 GB SSD/14″ (35.6 cm) HD/Windows 11/WiFi/Bluetooth 4.1/Webcam/Integrated HD Graphics)

| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Touchscreen, Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear; the product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month seller warranty.
- Lenovo ThinkPad gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, slim and light touchscreen laptops. It’s powered with Intel Core i5 6200U 2.3 GHz upto 2.8 GHz with Intel Turbo Boost, 8 GB RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel HD Graphics 520 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Touch Screen along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot, Port, VGA Port , Power connector, Headphone/Microphone combo jack reader. It also comes with Bluetooth 4.1 making your wireless connectivity easier and faster.
Dell Latitude 7480 14″ Laptop Core i5 7th Gen || 8GB || 256 GB SSD || Win10 Pro || Black

| Brand | Dell |
| Model Name | Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Graphics Card Description | intel HD graphics |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month warranty.
- Processor :- Intel 7th Generation Core i5-7300Uย
- RAM :- 8 GB, DDR4
- Hard Disk :- 256 GB M.2 SSDย
- Graphics :- Intel HD Graphics 620ย
- Operating System :- Windows 10 Professional 64Bit & MS Office 365ย
HP EliteBook 6th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (16 GB DDR4 RAM/512 GB SSD/14″ (35.6 cm) HD Display/Windows 11/MS Office/WiFi/BT/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | HP |
| Model Name | HP EliteBook |
| Screen Size | 14 Inches |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.4 GHz |
Dell Latitude Laptop E5470 Intel Core i5 6th Gen. – 6200u Processor, 8 GB Ram & 512 GB SSD, 14.1 Inches HD Screen Notebook Computer (Touch Screen)

| Brand | Dell |
| Model Name | Latitude |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i5 6200U |
| RAM Memory Installed Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Intel Core i5 6th Gen |
| Graphics Card Description | Integrated |
Lenovo ThinkPad P14s Mobile Workstation 11th Gen Intel Core i7 14-inch FHD IPS Laptop (16GB RAM/512GB SSD/Windows 11 Pro/NVIDIA T500 4GB/1.469Kg),20VXS0G400

| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkPad P14s Gen 2 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 512 GB |
| CPU Model | Core i7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Keyboard |
| Graphics Card Description | Dedicated |
About this item
- This Certified Refurbished product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three months supplier backed warranty.
- ThinkPad Reliability tested on 12 MIL-STD-810H Methods and 22 Procedures | Body Material: Aluminium (top), PC + ABS / Talc15 + magnesium alloy (keyboard cover), PA / 50% GF (bottom)Built to withstand rugged usage and can handle accidental knocks, drops, and even spills
- Processor: Intel Core i7 1165G7 processor, 2.8 Ghz base clock, 4.7 Ghz max boost clock, 4 Cores, 12 MB L3 Cache | Memory: 8GB Soldered DDR4 3200 MHz + 8GB SO-DIMM, Upgradable upto 48GB, dual-channel capable | Storage: 512GB SSD M.2
- Operating System: Preloaded Windows 11 Professional with Lifetime Validity.
- Display: 14″ FHD IPS Antiglare 300 nits 170ยฐ Viewing Angle with DC dimming | Graphics: Integrated Graphics.
- Audio: HD Audio, Realtek ALC3287 codec, Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio | Supports up to 4 independent displays.
- Certifications: ANSYS, Autodesk AutoCAD, PTC Creo, Bentley MicroStation, Autodesk Revit, Dassault SolidWorks | Additional Certificate: RoHS compliant.
Lenovo ThinkPad L380 8th Gen Core i5 Laptop, 8 GB RAM, 256GB SSD , 13.3 inch IPS FULL HD , Windows 11 (Upgraded), MS Office, black

| Brand | Lenovo |
| Model Name | L380 |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Colour | Black |
| CPU Model | Core i5 Family |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Anti Glare Screen |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
Lenovo ThinkBook 14 Intel Core i5 10th Gen 14-inch Full HD Thin and Light Laptop (8GB RAM/ 1TB HDD/DOS/Mineral Gray/ 1.5 kg), 20RV00BNIH

| Brand | Lenovo |
| Model Name | ThinkBook |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Mineral Gray |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Special Feature | fingerprint reader |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- ThinkPad Reliability (12 Military Specifications Certified) | Body Material: Aluminum | Built to withstand rugged usage and can handle accidental knocks, drops, and even spills
- Display: 14-inch screen with (1920×1080) FHD Display | Anti-glare Technology | 720p with ThinkShutter
- Processor: 10th Gen Intel Core i5-10210U processor, 1.6 Ghz base speed, 4.2 Ghz max speed, 4 Cores, 6Mb Smart Cache
- Memory: 8GB RAM | Storage: 1TB HDD
- Operating System: This is DOS based Laptop
- Connectivity: Wi-Fi 11ac, 2×2 + Bluetooth 5.0 | Audio: HD Audio, Realtek ALC3287 codec, stereo speakers, 2W x 2, Dolby Audio | Dual array digital microphone
- Design and battery: Thin and light Laptop | 180 Degree Hinge | Laptop weight 1.5kg | Battery Life: Upto 9 hours as per MobileMark | Rapid Charge (80% in 1 hour)