Dell Latitude Laptop E7470 Intel Core I5 – 6300U Processor, 8 Gb Ram & 256 Gb Ssd, 14.1

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude E7470 |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- Intel Core i5 – 6300u Processor, 8 GB Ram & 256 GB SSD, 14.1 Inches Screen (Ultra Slim & Light 1.58KG).
- Package Content: 1 Dell Latitude E7470 Laptop.
- Disk Storage: 256 GB SSD.
- This product is backed by the LowestRate Shopping.
- Model: E7470-I5-16-256-Cr; Battery Average Life: 7 hours.
Dell Latitude Laptop E7470 Intel Core I5 – 6300U Processor, 16 Gb Ram & 256 Gb Ssd, 14.1 I

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude E7470 |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- Intel Core i5 – 6300u Processor, 16 GB Ram & 256 GB SSD, 14.1 Inches Screen (Ultra Slim & Light 1.58KG).
- Package Content: 1 Dell Latitude E7470 Laptop.
- Disk Storage: 256 GB SSD.
- This product is backed by the LowestRate Shopping.
- Model: E7470-I5-16-256-Cr; Battery Average Life: 7 hours.
HP Intel ProBook 440 G5 14″ 35.6 cm Thin & Light HD Laptop Core i5-8th Gen/16 GB DDR4 RAM/256 GB SSD/14″ 35.6 cm /Windows 11/MS Office/Wifi/Bluetooth 4.0/Webcam/Integrated UHD Graphics

| Brand | HP |
| Model Name | HP ProBook 440 G5 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
About this item
- HP ProBook gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class,business rugged notebooks. It’s powered with Intel Core i5 8250U 1.6 GHz upto 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 GB DDR4 RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 4 MB cache.
- Features like Intel UHD Graphics 620 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Display along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot,VGA port,HDMI,LAN Port (RJ-45), Power connector,Headphone/Microphone combo jack and SD Card reader.It also comes with Bluetooth 4.0 making your wireless connectivity easier and faster.
Lenovo V14 Intel Core I3 11th Gen 14″ Thin and Light Laptop (8GB RAM/256GB SSD/Windows 11/Iron Grey/1.5 kg)

| Brand | Lenovo |
| Model Name | V14 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Gray |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 256 GB |
| Operating System | Windows |
| Special Feature | Light Weight |
| Graphics Card Description | Integrated |
HP Intel ProBook 440 G5 14″ 35.6 cm Thin & Light HD Laptop Core i5-8th Gen/8 GB DDR4 RAM/256 GB SSD/14″ 35.6 cm /Windows 11/MS Office/Wifi/Bluetooth 4.0/Webcam/Integrated UHD Graphics

| Brand | HP |
| Model Name | HP ProBook 440 G5 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
About this item
- HP ProBook gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class,business rugged notebooks. It’s powered with Intel Core i5 8250U 1.6 GHz upto 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 GB DDR4 RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 4 MB cache.
- Features like Intel UHD Graphics 620 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Display along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot,VGA port,HDMI,LAN Port (RJ-45), Power connector, Headphone/Microphone combo jack and SD Card reader.It also comes with Bluetooth 4.0 making your wireless connectivity easier and faster.
(Refurbished) Dell Latitude E7450 5th Gen Intel Core i5 Thin & Light FHD Laptop (8 GB RAM/512 GB SSD/14″ (35.6 cm) FHD/Windows 11 Pro/MS Office/WiFi/Bluetooth/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum Three month seller warranty.
- 8 GB RAM along with 512 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel HD Graphics 5500 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch FHD Screen along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB,HDMI,LAN Port (RJ-45), Power connector, Headphone/Microphone combo jack reader.
- It also comes with Bluetooth making your wireless connectivity easier and faster.
HP ProBook 640 G1 4th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (8 GB RAM/256 GB SSD/14 (35.6 cm) HD/Windows 10 Pro/MS Office/WiFi/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | HP |
| Model Name | HP ProBook |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.6 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.8 Kilograms |
About this item
- HP ProBook 640 G1 gives fast performance at an affordable price. This Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, slim and light laptops. It’s powered with Intel Core i5-4300M 2.6 GHz upto 3.3 GHz with Intel Turbo Boost, 8 GB DDR3 RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel HD Graphics 4600 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Laptop along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience. Pre-installed with Windows 11 Pro and MS Office 365
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB,VGA,HDMI,Security lock slot, Port, LAN port, Power connector, Headphone.
Lenovo ThinkPad X250 5th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (8 GB RAM/512 GB SSD/12.5″ (31.8 cm) HD/Windows 10 Pro/MS Office/WiFi/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad |
| Screen Size | 12.5 Inches |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.2 GHz |
Dell Latitude E5440 14-Inch Laptop (Core i5 4th Gen/16GB RAM/500GB HDD/Windows 10 Pro/MS Office 365/More Than 4 GB Intel Integrated Graphics), Black

| Brand | Dell |
| Model Name | Latitude E5440 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 500 GB |
| CPU Model | Core i5ย |
| RAM Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | intel |
About this item
- This Certified Refurbished product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three months supplier backed warranty
- Dell Latitude E5440 14-Inch Laptop Core i5 4th Gen
- 16GB RAM/500GB HDD
- Windows 10 Pro/MS Office 365
- More Than 4 GB Intel Integrated Graphics, Black
Lenovo ThinkPad 8th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (8 GB DDR4 RAM/256 GB SSD/14″ (35.6 cm) HD/Windows 11/MS Office/WiFi/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear; the product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month seller warranty.
- Lenovo ThinkPad gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, slim and light laptops. It’s powered with Intel Core i5 8250U 1.6 GHz upto 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 GB DDR4 RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 6 MB cache.
- Features like Intel UHD Graphics 620 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Screen along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.Pre-installed with Windows 11 and MS Office 365.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot,HDMI port,LAN Port (RJ-45), Power connector,Headphone/Microphone combo jack reader.It also comes with Bluetooth making your wireless connectivity easier and faster.