Lenovo ThinkPad T460 6th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (8 GB RAM/256 GB SSD/14″ (35.6 cm) HD/Windows 11/MS Office/WiFi/Bluetooth/Webcam/Intel Graphics), Black

| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad T460 |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
Dell Latitude 5290 8th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (16 GB DDR4 RAM/512 GB SSD/12.5″ (31.8 cm)/Windows 11/MS Office/WiFi/Bluetooth 4.0/Webcam/Intel UHD Graphics)
About this item
- This Certified Refurbished product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three months supplier backed warranty.
- Dell Latitude 5290 gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, business rugged notebooks. It’s powered with Intel Core i5 8250U 1.6 GHz upto 3.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 16 GB DDR4 RAM along with 512 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 6 MB cache.
- Features like Intel UHD Graphics 620 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 12.5-inch HD Display along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot, VGA port, HDMI, LAN Port (RJ-45), Power connector, Headphone/Microphone combo jack and SD Card reader. It also comes with Bluetooth 4.0 making your wireless connectivity easier and faster.
Dell Latitude Laptop 7470 Intel Core i5 – 6300u Processor 6th Gen, 32 GB Ram & 256 GB SSD, 14.1 Inches (Ultra Slim & Feather Light 1.59KG) Notebook Computer

| Brand | Dell |
| Model Name | 7470 |
| Screen Size | 14.1 Inches |
| Colour | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5ย |
| RAM Memory Installed Size | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Special Feature | Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month warranty.
- Package Content: 1 Dell Latitude E5470 Laptop, Battery, Charger & Power Cord.
- Disk Storage: 256 GB SSD
Dell Latitude 7480 7th Gen Intel Core i7 Thin & Light HD Laptop (8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, 14″ (35.6 cm) HD, Windows 11 Pro, MS Office 2019, WiFi, Webcam, Intel HD Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i7 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 pro |
| Special Feature | Anti Glare Screen, Webcam, Light Weight |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| CPU Speed | 2.8 GHz |
About this item
- This Certified Refurbished product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three months supplier backed warranty
- Dell Latitude 7480 7th Gen Intel Core i7 Thin & Light HD Laptop
- 8 GB DDR4 RAM/512 GB SSD
- 14″ (35.6 cm) HD, WiFi, Webcam, Intel HD Graphics
- Windows 11 Pro, MS Office 2019
Dell Latitude 4th Gen Intel Core i3 Thin & Light HD Laptop (8 GB RAM/500 GB HDD/14)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude 3440 |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 1.7 GHz |
| Hard Disk Description | HDD |
| Item Weight | 1.9 Kilograms |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear; the product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month seller warranty.
- Dell Latitude gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, business rugged notebooks. It’s powered with Intel Core i3 4010U 1.7 GHz, 8 GB RAM along with 500 GB HDD Storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel HD Graphics 4400 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Display along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot,VGA port,LAN Port (RJ-45), Power connector,Headphone/Microphone combo jack reader.It also comes with Bluetooth making your wireless connectivity easier and faster.
Dell {Smartchoice} G15-5530 Core i5-13450HX| NVIDIA RTX 3050, 6GB (16GB RAM|1TB SSD, FHD|Window 11|MS Office’ 21|15.6″ (39.62cm)|Dark Shadow Grey|2.65Kg|Gaming Laptop

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Dark Shadow Gray with Black thermal shelf |
| Hard Disk Size | 1 TB |
| CPU Model | Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Special Feature | Backlit Keyboard |
| Graphics Card Description | Dedicated |
About this item
- Processor: 13th Generation Intel Core i5-13450HX (up to 4.60 GHz, 10 Cores, 20MB); RAM & Storage: 16 GB: 2 x 8 GB, DDR5, 4800 MT/s & 1TB SSD
- Graphics & Display: NVIDIA GeForce RTX 3050, 6GB GDDR6 & 15.6″ FHD Narrow 120Hz 250 nits
- Keyboard: US English Orange Backlit Keyboard with Numeric Keypad and G-Key // Warranty: 1 Year Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support
- Ports: 1) HDMI 2.1, (3) SuperSpeed USB 3.2 Gen 1 Type-A, (1) USB-C 3.2 Gen 2 with Display Port Alt-Mode, (1) Headphone/Mic, (1) RJ45
- Model: New Dell Gaming G15
Dell Latitude 3410 10th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (16 GB DDR4 RAM/512 GB SSD/14 (35.6 cm) HD/Windows 11/MS Office/WiFi/Webcam/Intel UHD Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 1.6 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.8 Kilograms |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear; the product comes with relevant accessories and is backed by a minimum three month warranty.
- Dell Latitude 3410 gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, slim and light laptops. It’s powered with Intel Core i5-10210U 1.6 GHz upto 4.2 GHz with Intel Turbo Boost, 16 GB DDR4 RAM along with 512 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 6 MB cache.
- Features like Intel UHD Graphics make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Laptop along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience. Pre-installed with Windows 11 Pro and MS Office.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB,VGA,HDMI,Security lock slot, port,LAN port,Power connector,Headphone.
Dell Latitude 5280 7th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (16 GB DDR4 RAM/512 GB SSD/12.5″ (31.8 cm) HD/Windows 11/MS Office/WiFi/BT/Intel UHD Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 12.5 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.5 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear.
- The product comes with relevant accessories and is backed by a three month seller warranty.
- Dell Latitude 5280 gives fast performance at an affordable price.
- Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, business rugged notebooks.
- It’s powered with Intel Core i5 7200U 2.5 GHz upto 3.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 16 GB DDR4 RAM along with 512 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel UHD 620 Graphics make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 12.5-inch HD Screen along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot, Power connector, Headphone/Microphone combo jack reader. It also comes with Bluetooth 4.1 making your wireless connectivity easier and faster.
Dell Latitude 5280 7th Gen Intel Core i5 Thin & Light HD Laptop (8 GB DDR4 RAM/256 GB SSD/12.5″ (31.8 cm) HD/Windows 11/MS Office/WiFi/BT/Intel UHD Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Latitude |
| Screen Size | 12.5 Inches |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 2.5 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear; the product comes with relevant accessories and is backed by a three month warranty.
- Dell Latitude 5280 gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class,business rugged notebooks. It’s powered with Intel Core i5 7200U 2.5 GHz upto 3.1 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 GB DDR4 RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel UHD 620 Graphics make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 12.5-inch HD Screen along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot, Power connector,Headphone/Microphone combo jack reader.It also comes with Bluetooth 4.1 making your wireless connectivity easier and faster.
Dell Inspiron 3511 Laptop, Intel i3-1115G4, 8GB, 256GB SSD, 15.6″ 39.62Cms FHD WVA AG, Windows 11 + Office 21, Carbon Black, 1.8Kgs (D560815WIN9B)

Renewed products are inspected and tested to be fully functional.
- Premium: No scratches visible from 30 centimeters.
- Three months warranty from LowestRate Shopping.
- Excellent: No scratches visible from 30 centimeters.
| Brand | Dell |
| Model Name | Inspiron 3511 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Colour | Carbon Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i3 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 11 |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 1.7 GHz |
About this item
- This Renewed product is tested to work and look like new with minimal to no signs of wear & tear; the product comes with relevant accessories and is backed by a minimum six month seller warranty; box may be generic
- 256GB SSD to store all your files
- Windows 11 Home operating system for user-friendly performance
- 39.62cm (15.6โ) WVA Display to get the ultimate visuals
- 8GB DDR4 RAM for smooth using experience