Lenovo ThinkPad E14 Intel Core i7 13th Gen 14″ WUXGA IPS 300 Nits Thin and Light Laptop (16GB RAM/512GB SSD/Windows 11 Home/Backlit Keyboard/FPR/Arctic Grey/1Y Onsite/1.41 kg), 21JKS1FT00

| Brand | Lenovo |
| Model Name | Thinkpad E14 Gen5 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | Arctic Grey |
| CPU Model | Core i7 |
| RAM Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Graphics Card Description | Integrated |
| CPU Speed | 1.7 GHz |
| Hard Disk Description | SSD |
About this item
- ThinkPad Reliability tested on 12 MIL-STD-810H Methods and 22 Procedures | Body Material: Aluminium (Top) | Built to withstand rugged usage and can handle accidental knocks, drops, and even spills
- Processor: 13th Gen Intel Core i7-1355U processor | 10 Cores | 12 Threads | Speed Upto 5.0 Ghz | 12 Mb Cache | Memory: 16GB DDR4 3200 MHz, dual-channel capable upgradable upto 40GB | Storage: 512GB SSD M.2 upgradable up to 1TB
- Operating System: Preloaded Windows 11 Home SL with Lifetime Validity | Pre-installed software: Microsoft Office Home & Student 2021
- Display: 14-inch (35.56 cm) screen with (1920X1200) WUXGA IPS 300 Nits Antiglare Display |Graphics: Intel Iris Xe Graphics comes with DirectX 12.1 enables amazing graphics | HD Audio, Synaptic CX11880 codec, Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos
- Ports: USB 2.0 | USB 3.2 Gen 1 (Always On) | USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) | Thunderbolt 4/USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort1.4) | HDMI 2.1 | Ethernet (RJ-45) | Headphone/microphone combo jack (3.5mm)
Lenovo ThinkPad X280 8th Gen Intel Core i7 Thin & Light FHD Touchscreen Laptop (8 GB DDR4 RAM/256 GB SSD/12.5″ (31.8 cm) FHD/Windows 11/WiFi/Bluetooth/Webcam/Integrated Graphics)

| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo ThinkPad |
| Screen Size | 12.5 Inches |
| Colour | Black |
| SSD Size | 256 GB |
| CPU Model | Intel Core i7 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows |
| Special Feature | Touchscreen, Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- Lenovo ThinkPad gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class, slim and light Touchscreen laptops. It’s powered with Intel Core i7 8550U 1.8 GHz upto 4.0 GHz with Intel Turbo Boost, 8 GB DDR4 RAM along with 256 GB SSD Storage which enhances the overall performance of the machine and 8 MB cache.
- Features like Intel UHD Graphics 620 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 12.5-inch FHD Touchscreen along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- It encompasses a wide range of slots and ports, it comes along with USB, Security lock slot, HDMI Port, Power connector,Headphone/Microphone combo jack reader.It also comes with Bluetooth 4.1 making your wireless connectivity easier and faster.
ZEBRONICS Zeb- NC9000 Laptop Cooling pad with Dual 110mm Fan, Multi-Color Led Including 10 Multi Color LED Modes and has RGB Strips on The Both Sides

| Colour | Multicolor |
| Brand | ZEBRONICS |
| Item Weight | 110 Grams |
| Cooling Method | Fan |
| Manufacturer | Zebronics India Private limited, Zebronics India Private Limited |
About this item
- Light weight
- USB powered
- Dual 110mm Fan with multicolor LED
- Dual USB ports
- silent operation
- 10 Multi color LED modes with on-off switch
- Fan speed controller
Zebronics NC2100 Laptop Cooling Stand with 125mm Fan, Silent Operation, LED Light, Supports up to 15.6 inch Laptops and Retractable Stand
ZEBRONICS NC6500D Laptop Cooling Pad with Support up to 17 inch (43.18 cm) Laptops, Hexa Fans, Speed Control, RGB LED, Detachable Mobile Holder, 5 Step Retractable Stand, Built in USB Ports (Silver)

| Colour | Silver – Zeb-NC6500D |
| Brand | ZEBRONICS |
| Item Weight | 910 Grams |
| Product Dimensions | 36L x 2.8W x 25.5H Centimeters |
| Cooling Method | Air |
About this item
- Ergonomic design: Get your hands on the ZEB-NC6500D laptop stand to ease your working experience with its ergonomic design.
- Silent operation: the stand is equipped with noise reduction so, you can now work in peace due to its silent operation.
- USB-powered: The USB-powered mechanism of the laptop stand now allows you to draw its power directly from the laptopโs USB port, thereby eliminating the need for external power adapters.
- Powerful cooling: To cool your laptop that releases excess heat due to overworking, the laptop stand is equipped with six 70mm fans. The fan speed of these fans can be adjusted to eliminate the dissipated heat and ensure optimal performance.
- Retractable stand: The retractable stand of the ZEB-NS6500D adjusts in 5 increments to accommodate laptops up to 17 inches, allowing you to discover the ideal angle for relaxed viewing, thereby minimizing strain.
- RGB light with tap control: The stand’s RGB LED lighting features tap control, bringing flair to the workspace and allowing you to customize the ambiance to suit your preferences, creating a vibrant and conducive environment for productivity.
- Mobile holder: The detachable mobile holder on the stand adds to its functionality as it is convenient for connecting your mobile and laptop.
ZEBRONICS NC8000 Laptop Cooling Pad, Upto 17 inch, 5 Fans, 5 Level Adjustable, Speed Control, 10 RGB Modes, USB Port, Mobile Holder

| Brand | ZEBRONICS |
| Item Weight | 800 Grams |
| Product Dimensions | 25.5L x 39W x 3.8H Centimeters |
| Cooling Method | Air |
| Manufacturer | Zebronics India Private Limited, Zebronics India Pvt. Ltd. No.13/7, Smith Road, Royapettah, Chennai – 600 002 |
About this item
- USB Powered: The USB-powered ZEB-NC8000D laptop stand offers convenience by drawing power from your laptop’s USB port, eliminating the need for extra adapters. It also includes a USB port for connecting peripherals and external storage devices.
- Silent operation: With noise damping, the fan operates quietly, enabling you to work without distractions.
- Cooling system: The ZEB-NC8000 is equipped with 5 fans – a 110 mm fan and 4×70 mm fans, working together to deliver efficient and comprehensive cooling with adjustable speed control.
- Speed control: The fan’s speed control allows you to balance between maximum cooling performance.
- 65 CFM Airflow: The ZEB-NC8000’s powerful 65 CFM airflow ensures efficient heat dissipation, maintaining optimal temperatures and preventing thermal throttling, thereby boosting your laptop’s performance.
- 5-step retractable stand: The cooling pad includes a 5-level adjustable stand, enabling you to position the laptop at the most comfortable angle for typing and viewing.
- Device support: Supporting laptops up to 17 inches (43.18cm), the ZEB-NC8000 is suitable for ultrabooks and large gaming laptops alike, offering effective cooling for a wide range of devices.
- RGB LED Light: The ZEB-NC8000 features 10 customizable RGB LED modes and an LED control button, adding a touch of style and modernity.
ZEBRONICS NC6500D Laptop Cooling Pad with Support up to 17 inch (43.18 cm) Laptops, Hexa Fans, Speed Control, RGB LED, Detachable Mobile Holder, 5 Step Retractable Stand, Built in USB Ports (Black)

| Colour | Black – Zeb-NC6500D |
| Brand | ZEBRONICS |
| Item Weight | 910 Grams |
| Product Dimensions | 36L x 2.8W x 25.5H Centimeters |
| Cooling Method | Air |
About this item
- Ergonomic design: Get your hands on the ZEB-NC6500D laptop stand to ease your working experience with its ergonomic design.
- Silent operation: the stand is equipped with noise reduction so, you can now work in peace due to its silent operation.
- USB-powered: The USB-powered mechanism of the laptop stand now allows you to draw its power directly from the laptopโs USB port, thereby eliminating the need for external power adapters.
- Powerful cooling: To cool your laptop that releases excess heat due to overworking, the laptop stand is equipped with six 70mm fans. The fan speed of these fans can be adjusted to eliminate the dissipated heat and ensure optimal performance.
- Retractable stand: The retractable stand of the ZEB-NS6500D adjusts in 5 increments to accommodate laptops up to 17 inches, allowing you to discover the ideal angle for relaxed viewing, thereby minimizing strain.
- RGB light with tap control: The stand’s RGB LED lighting features tap control, bringing flair to the workspace and allowing you to customize the ambiance to suit your preferences, creating a vibrant and conducive environment for productivity.
- Mobile holder: The detachable mobile holder on the stand adds to its functionality as it is convenient for connecting your mobile and laptop.
Zebronics NC5500D Powerful Laptop Cooler with Dual 125mm Fans, Silent Operation, Adjustable Fan Speed, Display, Controls, USB, 5 Step Retractable Stand and Mobile Holder

- Light weight Cooling Pad
- Dual 125 * 15 mm Fan with LED Lights
- Silent Operation
- Fan speed controller
- Supports Laptops upto 39.62cm
Zebronics, ZEB-NC3300 USB Powered Laptop Cooling Pad with Dual Fan, Dual USB Port and Blue LED Lights

| Colour | Black |
| Brand | ZEBRONICS |
| Material | Abs,Iron |
| Item Weight | 624 Grams |
| Product Dimensions | 36.8L x 26W x 2.7H Centimeters |
About this item
- Zebronics Zeb- NC3300 USB powered laptop cooling pad. Speakers: No
- Light in weight has dual 120mm fan with Blue LED lights, dual USB ports
- It has silent operation and retractable stand for easy usage
- 1 year carry in to service center
Dell Latitude E7440 4th Gen Intel Core i5 Thin and Light HD Laptop (8 GB RAM/256 GB SSD/14″ (35.6 cm) HD Display/Windows 10 Pro/MS Office/WiFi/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | Dell |
| Model Name | Latitude E7440 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Colour | black |
| Hard Disk Size | 256 GB SSD |
| CPU Model | Intel Core i5 |
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | Webcam, Light Weight, Thin |
| Graphics Card Description | Integrated |
About this item
- Dell Latitude gives fast performance at an affordable price. Laptop Ideal for professionals/students needing best-in-class,business rugged notebooks. It’s powered with Intel Core i5 4300U 1.9 GHz upto 2.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 8 GB RAM along with 500 GB HDD storage which enhances the overall performance of the machine and 3 MB cache.
- Features like Intel HD Graphics 4400 make it an ideal product to carry out all your tasks in one place.
- It offers Brighter, crisper display with 14-inch HD Display along with Webcam and Microphone which enhances your video conferencing experience.
- Slots and Ports- USB, Security lock slot,Mini Display Port,HDMI,LAN Port (RJ-45), Power connector,Headphone/Microphone combo jack reader. Connectivity: Bluetooth making your wireless connectivity easier and faster.
- Dell 7440 comes with 3 Month Warranty.ย